Tier vizesi ve Tier 4 vizesi için gerekli belgeler nelerdir?

“Tier 4 öğrenci vizesi nedir? Tier 4 öğrenci vizesi şartları nelerdir? Nasıl başvuru yapılır? Ne kadar süre geçerlidir? Hangi yaş aralığına hitap eder? Vize işlemleri kaç gün sürer ve ne kadar zamanda vize çıkar? Çalışma izni var mı?” gibi soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz;

Tier 4 öğrenci vizesi nedir?

Zamanı 6 aydan uzun süren İngilizce dil kursu, yüksek lisans, lisans, mesleki sertifika programları ve araştırma programları gibi eğitim programlarında eğitim almak isteyen öğrenciler Tier 4 Vizesi için başvuru yapmak zorundadır.

Tier 4 Öğrenci Vizesine Başvuru nasıl yapılır?

Tier 4 vizesi başvuru için online formu eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız. Yetkilendirilmiş vize başvuru merkezinden bir randevu almalısınız. Başvurunuz tamamlandıktan sonra randevu günü ve saatinde mutlaka yetkili başvuru merkezinde bulunmalısınız. Randevu, biyometrik bilgilerinizin (parmak izi ve yüz fotoğrafı) alınması içindir.

İngiltere Tier 4 Vizesi başvurusu için gerekli belgeler nelerdir?

  • 6 aylık Geçerli bir pasaport
  • Kursun ücretini ve İngiltere’deki yaşamınızı temin edebileceğinize dair evraklar
  • 18 yaşından küçükler için ebeveynlerin veya yasal vasinin izin dilekçesi
  • İngiltere’de Tier 4 sponsor listesinde kayıtlı bir eğitim kurumundan alınmış, kabul edildiğinize ve kayıt olduğunuza dair belgeler (CAS)
    IELTS Sonuç Belgesi
  • CAS Belgesi almak için sunulan tüm belgeler
  • Vukuatlı nüfus kaydı, (Aile olarak alınacaktır ve İngilizce tercüme olarak yapılması)
  • Bankadaki para kişinin adına veya ebeyenlerin adına olmalıdır. Şirket banka hesabı bu kategoride kabul edilmez. Formun ödemesi bittiği zaman en az 1 ay öncesinde paranın olması gerekmektedir. Olması gereken para birinci yılın ödenmemiş kurs bedeli ve 9 aylık yaşam gideri kadar bir paradır. Dalgalı kur sisteminden dolayı paranın paund veya yabancı bir kurdan bankada olmasında faydası vardır.

Hangi yaş aralığına hitap eder?

4-17 yaş aralığındaki öğrenciler için uygun olan vize türü Tier 4 (Çocuk) Öğrenci vizesidir. Tier 4 (Çocuk) Öğrenci Vizesi için sadece bağımsız ve ücretli okullarda eğitim görmek isteyen öğrencilerin başvuru yapması gerekmektedir. Tier 4 vizesi ile İngiltere’de eğitim alan öğrencilerin eğitim sürelerinin uzaması halinde, Tier 4 vize uzatma işlemleri Birleşik Krallık’tan yapılabilir. 16 ve 17 yaşındaki öğrenciler Tier 4 (Genel) veya Tier 4 (Çocuk) kategorilerinden herhangi birini seçebilirler. Fakat İngilizce dil eğitimi için başvurulması gereken vize türü Tier 4 Öğrenci vizesidir.

Tier 4 Öğrenci Vizesi Şartları nelerdir?

İngiltere Tier 4 vizesine başvurabilmeniz için gerekli olan şeylerden bazıları şöyle;
• İngiltere’de bir kursa kabul edilmiş olmanız
• İngilizce konuşabilmeniz, okuyabilmeniz, yazabilmeniz ve anlayabilmeniz (IELTS)
• Kursun ücretini karşılayacak ve İngiltere’de yaşayabilecek kadar paranızın olması
• Aynı zamanda başvurunuzu İsviçre’den veya Avrupa Ekonomik Alanı’nda (AEA) yer alan bir ülkeden yapmamış olmanız gerekmektedir.

İngiltere Tier 4 Vizesi için başvuru yapacak kişilerin mutlaka dikkat etmesi gereken iki şey daha var;

1. Tier 4 öğrenci vizesi ile İngiltere’de eğitim almayı düşünen öğrencilerin öncelikle İngiltere’de eğitim sponsoru olacak eğitim kurumundan Kabul Mektubu (CAS Belgesi) almaları gerekmektedir.
2. İngiltere’deki eğitim ve yaşam masraflarının karşılığı olan maddi teminatın öğrenci için beyan edilmesi gerekmektedir.

Tier 4 Öğrenci vizesine başvuracağınız kursun şu özelliklerden en az birine sahip olması gerekmektedir;

The Office of Qualifications and Examinations Regulation (Ofqual) kayıt defterinde en az 6. seviyede tam zamanlı vasıflara sahip olması.
Yurt dışındaki bir yüksek öğretim kurumu tarafından yürütülen ve İngiltere’deki bir yüksek öğretim kursuna eşit seviyede lisans düzeyinde bir eğitim vermesi The Office of Qualifications and Examinations Regulation (Ofqual) kayıt defterinde en az 3. Seviyede kayıtlı, tam zamanlı ve haftada en az 15 saat gündüz dersleri vermesi Lisansüstü doktor veya diş hekimleri için hazırlanmış bir vakıf programı olması Ayrıca, lisansüstü doktorlar ve diş hekimleri, İngiltere’de akademik olarak tanınan bir Tıp Fakültesi veya Diş Hekimliği Fakültesi’den lisans mezunu iseler, bu lisans derecesini Tier 4 kayıtlı eğitim sponsorlarından birinden almışlarsa, bu lisans derecesinde okulun son 1 yılı zorunlu olmak üzere toplam 2 yıllarını İngiltere’de geçirmişlerse o zaman kayıtlı bir vakıf programı için Tier 4 vizesine başvurabilirler.

İngiltere’de daha önce eğitim gören adaylar, aşağıdaki şartlarda yeniden CAS belgesi alabilirler;

*Yeniden girmeniz gereken sınavlarınız veya ders modülleriniz varsa
*Tier 4 sponsorluğunu kaybeden bir kurumda başladığınız bir kursun tamamlanması için yeni bir kuruma ilk kez başvuruda bulunursanız
*Tier 4 Öğrenci Vizesi kapsamında başladığınız bir PhD veya diğer doktora programını tamamlamak için yeniden başvuruda bulursanız
*Daha yüksek bir akademik seviyede yeni bir eğitim için başvurursanız
*Daha önceki kursunuz veya kariyer hedeflerinizle ilgili aynı seviyede başka bir eğitime başvurursanız
*Son Tier 4 Öğrenci Vizesi kapsamında okumaya başladığınız bir kursu tamamlamak için bir öğrenci birliği memuru olarak çalıştıktan sonra başvurursanız.

Tier 4 Vizesi Ne kadar sürede çıkar?

Tier 4 öğrenci vizesine en erken başvurabileceğiniz tarih, kayıt olduğunuz kursun başlangıcından en fazla 3 ay öncesidir. Başvurunuzu yaptıktan sonra tahmini dönüş süresi toplamda 3 ila 12 hafta içinde olumlu ya da olumsuz bir cevap alabilirsiniz. Bu kategoride hızlandırılmış vize başvurusu yapılmasını tavsiye ederiz. Tier 4 vizesi ile İngiltere’de ne kadar kalacağınız kursunuzun türüne ve uzunluğuna göre değişir. Vizeniz çıktıktan sonra İngiltere’ye en erken gidebileceğiniz tarih kursunuz 6 ay ve daha kısa süreli ise, kursunuzun başlangıç tarihinden en fazla 1 hafta öncesi, kursunuz 6 aydan uzun sürecekse kursunuzun başlangıç tarihinden en fazla 1 ay öncesidir.

Tier 4 öğrenci Vizesinde Çalışma İzni Var mı?

İngiltere Tier 4 Vizesi ile eğitim görebilir, öğrenci birliği memuru olarak çalışabilirsiniz. Ayrıca, bakmakla yükümlü olduğunuz aile bireylerini yanınızda götürebilir, kursunuzun hangi seviyede olduğuna ve sponsorunuza bağlı olarak birçok işte çalışabilirsiniz. Genellikte haftada 10 saat, lisans ve üzeri eğitim alacaksanız haftada 20 saate kadar çalışma izniniz mevcut olacaktır.

Tier 4 Öğrenci Vizesi İçin IELTS Şartları nelerdir?

Tier 4 Öğrenci vizesi için başvuru yapmak isteyen adayların İngilizce okuma, yazma, konuşma ve anlamada belli bir seviyede olması gerekir. Bu seviyeler katılacağınız kursun türüne göre değişir. Ayrıca, Tier 4 başvurusu yapmadan önce başvuru evraklarınıza eklemeniz gerekenlerden biri de İngilizce seviyenizi ölçen IELTS sınavı sonuç belgesidir.

Tier 4 vizesi ile İngiltere’de eğitim görmek istediğiniz kurum bir yükseköğretim kurumu (Higher Education Institution – HEI) ise IELTS puanınızın en az 5.0
Tier 4 vizesi ile İngiltere’de eğitim görmek istediğiniz herhangi bir kurum için IELTS puanınızın da en az 4.0 olması gerekir.

Önemli uyarılar;

Tier 4 öğrenci vizesi için istenen IELTS puanları başvuracağınız eğitim kurumuna göre farklılık gösterebilmektedir. İngiltere vizesi başvurunuzla ilgili karar verme yetkisi İngiltere Konsolosluğu’na aittir. Bazı gerekli durumlarda İngiltere Konsolosluğu’nun vize başvurusu sahibinden ek belge talebinde bulunma hakkı vardır. İngiltere Konsolosluğu biometrik veri uygulaması yapmaktadır. Bu nedenle parmak izi ve fotoğraf çekimi için vize başvurusu sahibinin bizzat konsolosluğa gitmesi gerekmektedir. Vize başvurusu yapan kişinin daha önceden biometrik veri için konsolosluğa gitmiş olması bu uygulamadan muaf olduğu anlamına gelmemektedir. Bu işlem sırasında temsilcilerimiz yanınızda olacak ve süreçle ilgili bilgi sahibi olmanızı sağlayacaklardır. İngiltere vizesi için başvurunuzu tamamladıktan sonra 21 iş günü içinde başvurunuz sonuçlandırılarak konsolosluğun olumlu veya olumsuz kararı tarafınıza bildirilir. İngiltere vizesi için başvuru ücretleri vizenin süresine göre farklılık göstermektedir. Vize ücretleri ile ilgili bilgi almak için İngiltere vize uzmanlarımıza iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.

WhatsApp chat