Tier Vizesi ve Tier 2 Vizesi için gerekli belgeler nelerdir?

“Tier 2 vizesi nedir? Tier 2 vizesi şartları nelerdir? Nasıl başvuru yapılır? Ne kadar süre geçerlidir? Vize işlemleri kaç gün sürer ve ne kadar zamanda vize çıkar? Kimler bu vizeye başvur yapabilir? Çalışma şartları nasıl?” gibi soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz;

Tier 2 vizesi nedir?

İngiltere’ye gitmek ve çalışmak istiyorsanız, başvurmanız gereken vize türü Tier 2 vizesidir. İngiltere’de yaşamak ve çalışmak için Tier 2 vizesi başvurusunda bulunmalısınız. Ancak, öncelikle lisanslı bir sponsor tarafından istihdam edilmeniz gerekir. Sponsorunuz teklif ettiği iş için uygun olup olmadığınızı ve vize alıp alamayacağınızı kontrol etmelidir. Daha sonra her şey yolunda ise size bir sponsorluk sertifikası verecektir. Ayrıca vize başvurusu yaparken ihtiyacınız olacak diğer bilgileri de (ne kadar maaş alacağınız gibi) size vermek zorundadır.

Tier 2 Vizesi işlemleri kaç gün sürer ve ne kadar zamanda vize çıkar?

Birleşik Krallık’ta çalışmaya başlayacağınız tarihten en fazla 3 ay önce vize için başvuru yapabilirsiniz. Çalışmaya başlayacağınız tarih sponsorluk belgenizde yer alan tarihtir. Başvurunuzdan sonra 3 ila 12 hafta içinde olumlu ya da olumsuz bir cevap alabilirsiniz. Bu kategoride hızlandırılmış vize başvurusu yapılmasını tavsiye ederiz. Bu vize ile oturum süresine kadar orada kalabilir ve oturumunuzu İngiltere’de home officeden uzatabilirsiniz.

Tier 2 Vizesi ile neler yapabilirsiniz?

Tier 2 vizesiyle sponsorluk belgesinde tanımlanan işte sponsorunuz için çalışabilirsiniz. Belli koşullarda ikinci bir iş yapabilirsiniz. Aile üyelerini İngiltere’ye götürebilirsiniz. Ana işinize izemüdahale etmediği sürece eğitim görebilirsiniz. İngiltere’den başka bir ülkeye seyahat edebilir ve İngiltere’ye geri dönebilirsiniz. Fakat, Kamu fonlarından yararlanamazsınız. Sponsorunuzun hisselerinin %10’undan fazlasına sahip olamazsınız. (yılda 159.600 GBP’den fazla kazanmadığınız sürece) ve Sponsorunuz için çalışmaya başlayana kadar ikinci bir iş başvurusunda bulunamazsınız.

Tier 2 vizesine başvuru için gerekli evraklar nelerdir?

  • Sponsorluk sertifikası referans numarası (Cos mektubu)
  • İşiniz için uygun bir maaş ödendiğine dair kanıtlar
  • İngilizce bilginizi ölçen geçerli bir sınav sonucu
  • İngiltere’de geçiminizi sağlayacak yeterli kişisel tasarruflarınızın olduğunu belgeleyen banka hesap dökümleri (sponsorluk belgenizde sponsorunuzun sizi destekleyeceği yer almıyorsa)
  • Son 5 yıldaki yurtdışı seyahatlerinize dair pasaport sayfalarınızın fotokopisi
  • Adli sicil kaydı (Eğer eğitim, sağlık, sosyal hizmetler gibi alanlarda çalışacaksanız)
  • Geçerli bir pasaport (iki tarafı da boş bir sayfası olan)
  • İngilizce olmayan belgelerinizin onaylanmış çevirileri
  • Vukuatlı nüfus kaydı, (Aile olarak alınacaktır.)

Sponsorluk hakkında:

Vize başvurunuzda kullanmak üzere size yardımcı olacak başka bazı bilgileri de sponsorunuzdan öğrenmelisiniz; mesela ne kadar maaş alacağınızı bilmelisiniz. İngiltere’de çalışmaya başlamadan önce size bir sponsorluk belgesi vermek üzere anlaşma yapacağınız bir sponsora ihtiyacınız vardır. Sponsorluk sertifikası, iş ve kişisel bilgileriniz hakkında bilgi içeren bir referans numarasından oluşmaktadır. Gerçek bir sertifika veya kâğıt belge değildir. Sponsorunuz size sponsorluk belgesinin referans numarasını verecektir. Bu belge size verildikten sonra 3 ay geçerlidir. Genellikle almanız gereken maaş yıllık minimum 30.000 GBP. Tıbbi radyografi, hemşire, paramedik, orta öğretim öğretmeni yapanlara bazı durumlarda daha az da ödenebilir.

Ayrıca, İngiltere’de kalacağınız süre boyunca geçiminizi sağlayabileceğinizi ispatlamak için 90 gün önce banka hesabınıza yatırılmış ve en az 90 gün boyunca hesabınızda kalmış 945 GBP’nizin olması gerekmektedir. Eğer sponsorluk belgesi aldığınız sponsor İngiltere’de tam olarak kabul edilmiş A sınıfı bir sponsorsa ve sponsorluk belgenizde bakımınızı üstleneceğini ve konaklamanız süresince yardım talep etmeyeceğinizi belirtirse, 945 GBP’lik tasarrufa ihtiyacınız olmayacaktır.

İngilizce bilginizi kanıtlamanız gerekebilir:

Tier 2 vizesine başvuru yaparken, İngilizce bilginizi kanıtlamanız gerekebilir. İngilizce eğitim veren ve UK NARIC tarafından İngiltere’de bir lisans, yüksek lisans veya doktora derecesine denk gelen bir akademik yeterliliğe sahip olmak gerekmektedir. Okuma, yazma, konuşma ve dinleme konusunda IELTS’ten en az 4.0 puan almak gerekiyor. Tier 2 vizenizi uzatmalarınız toplamda 6 yılı geçemez.

Bazı durumlarda yeni bir Tier 2 başvurusu yapmanız gerekebilir;

İşiniz farklı bir standart meslek sınıflandırması (SOC) koduna geçerse ve bir lisansüstü eğitim programında değilseniz ve işinizi değiştirmek istiyorsanız ve yeni işiniz farklı bir işverenle olacaksa gereklidir. “Shortage occupation list” teki bir işinizden, listede olmayan başka bir iş için ayrılırsanız gereklidir. Yeni başvurunuzu yaparken yeni sponsorluk belgesine sahip olmanız ve tüm başvuru şartlarını yerine getirmeniz gerekir. Mevcut izniniz hala geçerliyse, yeni sponsorluk belgenizdeki başlangıç tarihine kadar bir önceki sponsorunuz için çalışmaya devam edebilirsiniz. Yeni biyometrik oturma izninizi alana kadar yeni işinize başlayamazsınız.

Tier 2 Aile Vizesine kimler başvurabilir?

Tier 2 vizesine sahip olan kişinin, bakmakla yükümlü olduğu aile üyeleri de, bu vizeye başvuru yapabilirler. Yani; Tier 2 vizesi sahibinin eşi, çocukları (18 yaş altı) ve zaten İngiltere’de iseler 18 yaş ve üstü çocukları başvuru yapabilirler.

Dikkat edilmesi gerekenler;

Tier 2 vizesi almak isteyenler, bakmakla yükümlü oldukları kişilerin vize başvurularını kendi başvuruları ile birlikte yapmalıdırlar. İngiltere’deki yaşamları süresince onları destekleyeceğini ispatlamalıdır. Her aile üyesinin bireysel olarak veya Tier 2 vizesi sahibiyle birlikte başvurup başvurmadığına bakılmaksızın 630 GBP tasarrufa sahip olması gerekir. (Tier 2 vizesi sahibinin hesabında bulunması gereken 945 GBP’ye ek olarak). Aile üyelerinin sahip olduğunu göstermesi gereken para kendi hesaplarında veya Tier 2 vizesi sahibinin hesabında başvurudan en az 90 gün önce bulunmalı ve 90 gün boyunca hesapta kalmalıdır. Ancak, tam olarak onaylanmış A sınıfı bir sponsorunuz varsa, sponsorluk belgenizde tüm masraflarınızı karşılayacağını ve İngiltere’deki yaşamınız süresince yardım talep etmeyeceğinizi belirttiyse, bu tasarruflara ihtiyacınız olmayacaktır. Bu vize ile haftada 20 saatten az çalışıyorsanız, ikinci bir iş yapabilirsiniz. İkinci işiniz ana işinizle aynı alanda ve aynı seviyede, “Shortage Occuption List”de yer alan işlerden biri olmalı veya maaşı olmayan gönüllü bir işte çalışıyor olmanız gerekir.

Başvurunuz tamamlandıktan sonra randevu günü ve saatinde mutlaka yetkili başvuru merkezinde bulunmalısınız. Bu randevu, biyometrik bilgilerinizin (parmak izi ve yüz fotoğrafı) alınması içindir.

WhatsApp chat