İngiltere Akademik Vizesi

İngiltere Akademik Vizesi, Birleşik Krallık’ta akademik araştırma yapmak isteyen akademisyenlerin başvuru yapabilecekleri özel bir İngiltere vizesi türüdür.

Akademik ziyaretçi vizesi olarak Birleşik Krallığa gidecek olan başvuru sahibinin mutlaka akademik kariyere sahip olması gerekir. Yani bir akademik kuruluşta resmi olarak akademik bir unvana sahip olunmalıdır. Ayrıca Akademik Ziyaretçiler için İngiltere Vizesi başvurusu yapabilmek için İngiltere’ye yapılacak olan seyahatin de akademik nedenlerle yapılacak olması gerekmektedir. Öğrenci değişimi benzeri uygulamalar gibi akademik personel değişim programları ile İngiltere’ye gitmek isteyen akademisyenler de İngiltere Akademik Vizeyi başvuru yapabilirler. Bunlara ek olarak araştırma ve klinik uygulamalarda yer almak isteyen doktor veya dişçiler de bu kapsamda bu İngiltere vizesine başvurabilirler.

Akademik ziyaretçi olarak gidecek olan kişilerin dikkat etmesi gereken çok önemli bir husus bulunmaktadır. Birleşik Krallık’ta konferans, kongre, seminer vb. etkinliklere katılacak olan akademisyenler bu İngiltere ziyaretçi/turist vizesi türüne başvuru yapamazlar. Bu tip organizasyonlara katılacak olan akademisyenler, ticari olarak İngiltere Vizesi başvuru yapmalıdırlar.

Bu İngiltere vizesine başvuru yaparak İngiltere’de araştırma yapacak olan akademisyene mutlaka İngiltere’deki akademik kurum tarafından bir davetiye gönderilmelidir. Bu davetiye olmadan İngiltere Akademik Ziyaretçi/Turist Vizesi alınması mümkün olmayacaktır.
Bu vize ile ilgili en önemli hususlardan bir diğeri ise akademik görev dışında bir işin yapılamayacağıdır. Yani bu vize ile İngiltere’de ücretli veya ücretsiz olarak çalışma izni bulunmamaktadır.

Akademik ziyaretçi olarak İngiltere vizesi başvurusu yapan kişilere 6 aya kadar yapacakları araştırmalar için 6 aylık, daha uzun süreli araştırmaları için ise 12 aylık vize verilmektedir. Bu vizenin diğer İngiltere ziyaretçi/turist vizesi türlerinden en önemli farkı budur. Diğer ziyaret kapsamlı vizelerde 1 yıl içerisinde en fazla 6 ay İngiltere’de kalına biliyorken, bu vize türünde 12 aya kadar kalınabilmektedir. Ancak diğer ziyaret kapsamlı vizelerde olduğu üzere 6 ya da 12 aylık alınabilen bu vize de İngiltere’de uzatılamamaktadır. Ayrıca bu vize ile İngiltere’de bulunuyorken Ankara Antlaşması Vizesi ve AB Vatandaşlarının Bağımlıları için İngiltere Yerleşim/Evlilik Vizesi başvuruları gibi istisnai başvurular hariç olmak üzere başka bir vize türüne geçiş yapmak da mümkün değildir.

İngiltere Akademik Ziyaretçi Vizesi, İngiltere Vize Başvuru Merkezi’ne başvuru yapılmasının ardından 3 hafta yani 15 iş günü içerisinde açıklanmaktadır. Ancak İngiltere Konsolosluğunun yoğunluğuna bağlı olarak beklenenden kısa ya da uzun sürede açıklanması da mümkündür.

İngiltere Akademik Vizesi’ne Kimler Başvuru Yapabilir?

İngiltere Akademik Vizesi yalnızca Birleşik Krallık’ta araştırma yapacak olan akademisyenler başvuru yapabilmektedir.
Akademik ziyaret yaparken en önemli olan husus seyahatin amacının araştırma yapmak olmasıdır. Başvuru yapacak olan kişinin de akademisyen olması gerekir. Öğrenci değişimi benzeri uygulamalar gibi akademik personel değişim programları ile İngiltere’ye gitmek isteyen akademisyenler de İngiltere Akademik Ziyaretçi Vizesi başvurulur. Araştırma ve klinik uygulamalarda yer almak isteyen doktor veya dişçiler de bu kapsamda bu İngiltere vizesine başvurabileceklerdir.

Konferans, kongre, seminer vb. etkinliklere katılacak olan akademisyenler ise ticari olarak  İngiltere Vizesi başvuru yapabilirler.

Akademik araştırma yapmak amacıyla yapılacak olan İngiltere vizesi başvuruları, karmaşık yapıda olan başvurulardır. Bu nedenle hata yapma ihtimali oldukça yüksek olan başvurulardır. Bunun mümkün olan en düşük seviyede olmasını sağlamak için ise firmamızdan profesyonel destek alarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

İngiltere Vizesi Başvurusunda Hangi Belgeler Gerekir?

İngiltere Akademik Ziyaretçi Vizesi başvurusunda başvuru sahibi masraflarını nasıl karşılayacağı, gidiş amacı gibi hususları gösterebilmek üzere başvuru dosyasına bazı belgeler eklemelidir. Başvurusunu firmamızla yapan kişilere durumlarına ve başvuru yapacakları vize türüne göre gerekli olan belgelerin listesi firmamız uzmanlarınca sağlanacaktır.

İngiltere Akademik Ziyaretçi Vizesi de dahil olmak üzere tüm İngiltere vizesi başvurularında dosya üzerinde ispatlanması gereken bazı hususlar vardır. Bu bağlamda bu İngiltere turist/ziyaretçi vizesi türünde seyahatin gerekçesinin araştırma olup olmadığı, başvuru sahibinin masraflarını nasıl karşılayacağı, İngiltere’de kalınacak yer gibi hususların belgelenmesi gerekir.
Akademik ziyaret amaçlı İngiltere vizesi başvuru dosyasında olması gereken en önemli belge İngiltere’deki bir akademik kurumun göndereceği davetiyedir. Bunun dışında başvuru sahibinin masraflarını nasıl karşılanacağını gösteren bir belge de mutlaka başvuru dosyasında yer almalıdır. Bunun için kişi kendi masraflarını kendisi karşılayacaksa maaş bordrosu, tapu vb. belgeleri dosyasına eklemelidir. Bu belgelerin dosyada gösterilmesinin nedeni; kişinin bu vize ile hiçbir kurumdan ücret alamayacak olması ve devlet yardımlarından faydalanamayacak olmasıdır.

Bu vize başvurusunda yukarıda belirtilen belgelerin dışında uçak bileti, kalınacak yer gibi ayarlamalar yapılmışsa bunlarla ilgili belgelerin de mutlaka dosyaya konması şarttır. Tüm bunların dışında hangi belgelerin başvuru dosyasında olması gerektiğine dair kişisel durumuna göre bilgi almak ve başvuru yapmak isteyen başvuru sahipleri bizimle iletişime geçerek başvurularını yapabilirler.

Akademik ziyaret amaçlı İngiltere turist/ziyaretçi vizesi başvurunuzu firmamız aracılığı ile gerçekleştirdiğiniz takdirde danışmanlarımız size başvuru yapmanız gereken vize türüne ve sizin durumuza göre belirleyecekleri belgelerin listesini vereceklerdir. Ayrıca dosyada belgelerin tercümelerinin yer alması gerekmektedir. Danışmanlarımız belgelerinizin tercümesini firmamızca belirlenen limitler dahilinde olması kaydıyla ekstra bir ücret almadan yaptırıp dosyanıza ekleyeceklerdir.

İngiltere Akademik Ziyaretçi/Turist Vizesi başvuruları, karmaşık yapıda olan başvurulardır. Bu nedenle titizlikle hazırlanacak olan bir başvuru dosyası ile başvuru yapılmalıdır. Başvuruları değerlendiren vize memurları en ufak bir hatada veya eksiklikte vize reddi verebilmektedir. Bu nedenle bu başvurularda vize danışmanlığı almak çok önem taşır.

İngiltere Akademik Vizesi Süresi Nedir ve Bitince Uzatılabilir Mi?

İngiltere’de en fazla 12 ay bulunma izni veren İngiltere Akademik Vizesi, tüm İngiltere ziyaretçi vizesi türlerinde olduğu gibi bazı istisnai başvurular hariç olmak üzere süresi bitince İngiltere’den uzatılamamaktadır.

İngiltere Akademik Vizesi, süresi bitince bazı istisnalar hariç Birleşik Krallık içinden uzatma yapılamayan bir İngiltere vizesi türüdür. Bu vize özel olarak akademisyenler için tasarlanmış olup 6 aya kadar yapılacak olan araştırmalar için 6 aylık, 6 aydan uzun süreli akademik ziyaret için ise en fazla 12 aylık bir vize alınabilmektedir. Yani diğer İngiltere turist/ziyaretçi vizesi türlerinden farklı olarak bu vizede 1 yıl içerisinde 12 ay kalınmasına izin verilmiştir. Oysa ziyaret kapsamlı diğer vize türlerinde 1 yıl içerisinde en fazla 6 ay kalınabilmesi mümkündür. 6 ya da 12 aylık alınabilen bu vize Birleşik Krallık’ta uzatılamamaktadır.

Ayrıca bu vize ile İngiltere’de başka bir vize türüne geçiş yapmak da mümkün değildir. Bu durumun istisnası olan başvurular ise Ankara Antlaşması Vizesi ve AB Vatandaşlarının Bağımlıları için İngiltere Yerleşim/Evlilik Vizesi başvurulardır.

Akademik ziyaret amacıyla İngiltere ziyaretçi vizesi başvurusu yapacak olan kişilerin seyahatlerinin süresi yapacakları araştırma ne kadar zaman alacaksa ona göre belirlenmelidir. Bu da İngiltere’ye çağıran kuruluşun göndereceği davetiyede mutlaka belirtilmelidir. İngiltere’ye gittikten sonra ise yalnızca bu süre ile orada kalınmalı ve uzatma başvurusu gibi bir başvuruda bulunulmamalıdır.

Bu istisnai başvurular dışında başka bir İngiltere vizesi türüne başvuru yapmak isteniyor veya uzatılmak isteniyorsa Türkiye’ye geri dönerek yapılmalıdır. Başka bir vize türüne geçiş yapmak isteyen başvuru sahiplerinin bize ulaşabilirler.

İngiltere Akademik Vizesi Ne Kadar Zamanda Sonuçlanır?

Ziyaret kapsamlı tüm İngiltere vizesi türleri gibi İngiltere Akademik Vizesi de belgeler toplanıp, tercümeler yapılıp, form doldurulup, gerekli ödemeler yapıldıktan sonra randevu alınarak başvuru yapılan tarihten itibaren 15 iş günü içerisinde açıklanır.

İngiltere vizesi başvuruları İngiltere Vize Başvuru Merkezine başvuru yapılmasının ardından 3 hafta (15 iş günü) içerisinde açıklanmaktadır. İngiltere Akademik Vizesi de ziyaret kapsamlı bir vize türü olması sebebiyle 15 iş günü içerisinde açıklanır. İngiltere Vize Başvuru Merkezine yapılan vize başvuruları İstanbul’daki İngiltere Başkonsolosluğu tarafından incelenmektedir. İngiltere Başkonsolosluğu, ziyaret kapsamlı vize başvurularının sonuçlarını normalde 15 iş günü içerisinde açıklamasına rağmen konsolosluğun yoğunluğuna bu süre değişebilmektedir.

Başvurusunun sonucunu daha kısa sürede alması gereken başvuru sahipleri konsolosluğun sunduğu Ekstra Öncelikli Servis veya Öncelikli Servisten faydalanabilirler. Başvuru sahipleri, 5 iş günü içerisinde sonuç almak istiyorlarsa Öncelikli Servis ya da Öncelikli Randevu, 24 saat içerisinde sonuç almak isteniyorsa da Ekstra Öncelikli Servisten faydalanabilir. Konsolosluğun sunmakta olduğu bu servisler ek bir ücret ödenerek satın alınabilmektedir. Öncelikli Randevu alınırken ise herhangi bir ücret ödenmez ancak başvuru sahibine kesinlikle 5 gün içerisinde sonuç alınmasının garantisini vermemekte ve yalnızca belirli nitelikleri taşıyan kişilere verilmektedir.

İngiltere Akademik Ziyaretçi/Turist Vizesi başvuruları oldukça karmaşık yapıda olan başvurulardan biri olması nedeniyle bir eksiklik ya da hata olmaması için dikkatle başvuru yapılmalıdır. Bu nedenle bu başvurularda vize danışmanlığı almak oldukça yarar sağlayacaktır.

Sohbet Açık
Tier Vizesi; Nasıl Yardımcı Olabilirim
Merhaba Tier Vizesi; Nasıl Yardımcı Olabilirim